Written by RUGBYMag Staff    Sunday, 30 June 2013 11:30    PDF Print Write e-mail
June 2013 Scores
Scores-Standings-Stats - 2013 Scores-All



To report scores email us at
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

June 28-30

Club 7s
SFGG NorCal 7s Qualifier
Final: SFGG over Santa Rosa
3rd/4th: Olympic Club over EPA Bulldogs

Monmouth 7s Northeast 7s Qualifier
3rd/4th Morris 21-17 Middlesex
Final Long Island 34-19 Old Blue

Santa Monica 7s So Cal Qualifier
Santa Monica 34-0 Ravens
Belmont Shore 26-0 Los Angeles
Old Aztecs 33-0 Santa Clarita
OMBAC 76-0 Redondo
All Marines 10-5 Ravens
Belmont 28-12 Oceanside
Old Aztecs Fft over Las Vegas
OMBAC 49-5 Tempe
Santa Monica 28-5 All Marines
Oceanside 19-17 Los Angeles
Santa Clarita Fft over Las Vegas
Tempe 22-7 Redondo

Bowl Semis
Redondo Bye
Los Angeles 22-12 Ravens

Cup QFs
OMBAC 28-5 Tempe
Santa Monica 12-7 All Marines
Old Aztecs 33-7 Oceanside
Belmont Shore 41-0 Santa Clarita

Bowl Final
Los Angeles 31-12 Redondo

Plate Semis
All Marines v Oceanside not played
Tempe v Santa Clarita

3rd/4th OMBAC 17-7 Santa Monica
Final Old Aztecs 31-24 Belmont Shore

Cup Semis
Belmont Shore 24-5 OMBAC
SD Old Aztecs 19-7 Santa Monica

Lakefront 7s Midwest Qualifier
Men Pool Play
Chicago Griffins 24-7 Rhino
Western Michigan 28-0 CARPS
Cincinnati Wolfhounds 21-19 Rhino
YoungBloodz 28-21 Madtown
Cincinnati Wolfhounds 28-14 Grand Rapids
1823 19-10 YoungBloodz
Wolfpack 28-0 CARPS
Milwaukee Barbarians 14-7 1823
Chicago Lions 38-0 Wolfpack
Milwaukee Barbarians 17-7 Madtown
Chicago Griffins 19-7 Grand Rapids

Cup Semi
Milwaukee Barbarians 36-0 Chicago Griffins
Chicago Lions 33-5 WMU

Cup Final Chicago Lions 33-0 Milwaukee Barbarians

Women Pool Play
NOVA II 19-10 Sylla
Lions 44-5 Wisconsin
YoungBloodz 31-5 Sylla
Sirens 17-0 WWRFC
YoungBloodz 24-5 Detroit
NOVA I 19-0 Sirens Black



Rugby World Cup Sevens

Men
Pool Play
A: Australia 21-0 Spain
A: France 24-7 Tunisia
A: Australia 40-7 Tunisia
A: France 21-17 Spain
A: Tunisia 26-24 Spain
A: Australia 17-17 France
B: South Africa 31-0 Russia
B: Scotland 19-17 Japan
B: South Africa 33-0 Japan
B: Scotland 21-5 Russia
B: South Africa 41-0 Scotland
B: Russia 12-12 Japan
C: Samoa 21-14 Zimbabwe
C: Kenya 45-5 Philippines
C: Samoa 29-0 Philippines
C: Kenya 31-5 Zimbabwe
C: Zimbabwe 19-7 Philippines
C: Kenya 17-12 Samoa
D: New Zealand 31-12 Canada
D: USA 26-19 Georgia
D: New Zealand 26-7 Georgia
D: Canada 15-14 USA
D: Canada 26-19 Georgia
D: New Zealand 26-19 USA
E: Fiji 45-0 Tonga
E: Wales 33-5 Uruguay
E: Fiji 47-0 Uruguay
E: Wales 28-19 Tonga
E: Tonga 36-0 Uruguay
E: Wales 19-14 Fiji
F: England 21-7 Portugal
F: Argentina 47-7 Hong Kong
F: Portugal 17-10 Argentina
F: England 19-7 Argentina
F: Hong Kong 17-14 Portugal
F: England 14-12 Argentina

BOWL QFs
Tunisia  7 - 12  Uruguay
Russia  17 - 7  Spain
Hong Kong  10 - 31  Georgia
Japan  50 - 0  Philippines

PLATE QFs   
Samoa  26 - 17  Zimbabwe
Argentina  28 - 5  USA
Scotland  17 - 0  Portugal
Canada  26 - 0  Tonga

CUP QFs
South Africa  10 - 12  Fiji
New Zealand  26 - 10  Wales
England  21 - 17  Australia
Kenya  24 - 19  France

BOWL SFs
Uruguay  0 - 38  Russia
Georgia  21 - 24  Japan

PLATE SFs
Samoa  21 - 14  Argentina
Scotland  7 - 21  Canada

SFs
Fiji  0 - 17  New Zealand
England  12 - 5  Kenya

BOWL FINAL    
Russia  29 - 5  Japan

PLATE FINAL    
Samoa  12 - 19  Canada

THIRD PLACE    
Fiji  24 - 5  Kenya

FINAL    
New Zealand   33-0  England


Women
A: New Zealand 36-0 Tunisia
A: Canada 17-7 Netherlands
A: Canada 43-0 Tunisia
A: New Zealand 41-0 Netherlands
A: Netherlands 26-3 Tunisia
A: New Zealand 20-5 Canada
B: Australia 36-0 China
B: Ireland 12-5 South Africa
B: Australia 22-5 Ireland
B: South Africa 19-7 China
B: Ireland 28-10 China
B: Australia 29-0 South Africa
C: USA 12-7 Brazil
C: Spain 14-14 Fiji
C: USA 31-5 Fiji
C: Spain 26-10 Brazil
C: Brazil 17-14 Fiji
C: USA 19-7 Spain
D: England 15-0 France
D: Russia 14-10 Japan
D: Russia 26-26 France
D: England 19-10 Japan
D: France 43-0 Japan
D: England - Russia

BOWL QFs
Netherlands  19 - 14  Japan
Brazil  5 - 10  China
France  40 - 7  Tunisia
South Africa  5 - 22  Fiji

CUP QFs
New Zealand  24 - 7  England
USA  14 - 5  Ireland
Russia  12 - 15  Canada
Australia  10 - 14  Spain

BOWL SFs
Netherlands  17 - 12  China
France  10 - 12  Fiji

PLATE SFs
England  22 - 0  Ireland
Russia  5 - 7  Australia

CUP SFs
New Zealand  19 - 10  USA
Canada  10 - 0  Spain

BOWL Final
Netherlands  10 - 12  Fiji

PLATE Final
England  5 - 14  Australia

3rd/4th
USA  10 - 5  Spain

FINAL
New Zealand  29-12   Canada


June 22
Pacific Nations Cup
Japan 38-20 USA 
Fiji 34-21 Tonga

International
All Americans 34-11 New Zealand Universities

NACRA Championship
USA Rugby South 26-18 Trinidad & Tobago

Tempe Sizzling 7s - SoCal Qualifier
Men Final

Santa Monica 14-7 Belmont Shore

Firehouse 7s - Midwest Qualifier
Men
Final
Chicago Lions 26-10 Milwaukee

Semifinals
(1) Chicago Lions 21-19 (4) 1823
(2) Milwaukee 24-12 (3) Chicago Griffins

Consolation Semifinals
(5) Madtown 19-10 (8) Rhino
(6) Youngbloodz 26-10 (7) Western Michigan

Pool Play
Chicago Lions 28-14 Wolfhounds
Chicago Lions 31-5 Rhino
Milwaukee 19-5 Youngbloodz
Milwaukee 40-12 Grand Rapids
Chicago Griffins 19-15 Madtown
Chicago Griffins 32-10 CARP
Western Michigan 45-7 Grand Rapids
CARP 28-0 Bloomington (fft)
1823 26-14 Wolfhounds
Youngbloodz 15-14 Western Michigan
Madtown 28-0 Bloomington (fft)

Women
Final: Youngbloodz 19-12 Detroit

3rd: Chicago Lions 28-0 Wisconsin (fft)

Semifinals
Detroit 26-5 Wisconsin
Youngbloodz 22-12 Chicago Lions

Pool Play
Detroit 20-12 Chicago Lions
Detroit 29-0 Youngbloodz
Chicago Lions 31-7 Wisconsin
Youngbloodz 32-0 Wisconsin

Jo Jo Moore 7s (NRU Q - Men)
Final: Middlesex 21-19 Old Blue

Ruggerama (MARFU Q - Women)
Final: NOVA 12-7 D.C. Furies
3rd: NOVA 2 def James River
SF: Furies 1 45-0 James River
SF: NOVA 1 20-5 NOVA 2
Cons SF: Scion 20-7 Maryland Exiles
Cons SF: Norfolk 26-14 Philadelphia

Pool Play
NOVA 1 36-0 James River
NOVA 1 36-5 Maryland Exiles
NOVA 1 41-0 Norfolk
Furies 1 26-0 NOVA 2
Furies 1 32-0 Scion
Furies 1 40-0 Philadelphia
NOVA 2 15-12 Scion
NOVA 2 35-0 Philadelphia
James River 21-12 Norfolk
James River 29-7 Maryland Exiles
Norfolk 26-0 Maryland Exiles
Scion 27-7 Philadelphia

Eric White Memorial 7s (NRU Q - Women)
Final: Beantown 10-5 Boston Belles

Woodlands 7s (West Qualifier - Men)
Final: KC Blues 17-5 Glendale
3rd/4th: Woodlands 28-17 Dallas Harlequins
Plate Final: Denver Barbarians 28-7 Fort Worth
Bowl Final: El Azul 28-10 Dallas Reds
Semis: Glendale 14-7 Dallas Harlequins
Semis: KC Blues 33-7 Woodlands

QFs: KC Blues 21-10 Denver Barbarians
QFs: Glendale 26-0 Fort Worth
QFs: Woodlands 52-0 Austin Blacks
QFs: Dallas Harlequins 19-10 KC United

June 18
Junior World Championships
USA U20s 3-39 Scotland U20s

June 15-16

Regional All Star Tournaments
Northeast Challenge Cup

Girls
Final: Massachusetts 5-5 Capital District
Capital District 44-15 Vermont
Massachusetts 33-5 Connecticut

Great Northwest Challenge Cup
Boys Varsity
Final: Washington 30-6 Utah
Oregon 28-10 Idaho
Utah 19-7 Oregon
Utah 29-5 Idaho
Washington 22-13 Oregon
Washington 60-3 Idaho

Girls Varsity
Final: Washington 31-0 Nor Cal
Nor Cal 24-12 Oregon
Nor Cal 24-5 Idaho
Oregon 29-0 Idaho
Washington 31-12 Nor Cal
Washington 69-5 Idaho
Washington 57-0 Oregon

Boys JV
Utah 24-0 Oregon
Utah 14-12 Washington
Washington 46-5 Oregon
Washington 41-0 Utah
Washington 50-7 Oregon

Girls JV
Nor Cal 19-5 Oregon
Nor Cal 25-0 Oregon
Nor Cal 12-7 Oregon

June 14

USA Women 12-18 France Women
USA Men 9-18 Tonga Men

June 12
Junior World Championships
England U20s 109-0 USA U20s

June 11

France 27-25 USA Women

June 9
Junior World Championship
USA Jr All Americans 3-45 France U20s

Minnesota HS State Championships
Boys
Final: Edina 17-10 Southside
Plate: Hopkins 22-10 Robbinsdale
JV Final: Hopkins 32-0 Duluth

Girls
Final: Armstrong 62-0 Orono
Plate: Chisago Lakes 25-12 Minnetonka

Midwest All Star Challenge
Boys
Indiana North 47-7 Kentucky
Indiana North 45-17 Illinois South
Indiana North 39-12 Indiana South
Indiana South 43-5 Illinois South
Indiana South 40-17 Kentucky
Illinois South 22-21 Kentucky

Girls
Ohio 50-0 Indiana
Ohio 32-0 Illinois
Ohio 22-20 Wisconsin
Wisconsin 85-0 Michigan
Wisconsin 20-12 Indiana
Indiana 56-0 Michigan
Indiana 19-10 Illinois
Illinois 39-0 Michigan

June 8
International

USA 12-15 Ireland
Canada 36-27 Tonga

Blue Ball 7s MARFU Qualifier

Pool Play
Schuylkill River 38-0 Washington
Norfolk 17-12 Towson
Schuylkill River 17-0 Norfolk
Washington 12-5 Towson
Norfolk 19-12 Washington
Schuylkill River 24-12 Towson

Maryland Exiles 12-5 NOVA
Pittsburgh Harlequins 19-14 Maryland Exiles
NOVA 10-0 Pittsburgh Harlequins

Seeding Match
Maryland Exiles 28-12 NOVA

Semifinals
Maryland 28-10 Norfolk
NOVA 14-12 Schuylkill River

Final
NOVA 19-5 Maryland Exiles

June 7
USA Women 13-10 France

June 5
Junior World Championship
South Africa U20s 97-0 USA U20s

Pacific Nation's Cup
Canada 20-18 Fiji

May 31-June 2

Collegiate Rugby Championship
Kutztown 29-5 Temple
Cal 45-7 Virginia Tech
Dartmouth 34-0 Penn
Arizona 31-17 Wisconsin
UCLA 10-5 St. Joe's
Navy 57-0 Villanova
Notre Dame 27-5 NC St.
Penn St. 12-5 Northeastern
Life 33-5 Texas
Delaware 34-0 Florida
Navy 40-12 St. Joe's
UCLA 41-0 Villanova
Dartmouth 31-5 Wisconsin
Virginia Tech 17-15 Temple
Penn State 48-7 NC State
Delaware 10-5 Texas
Arizona 26-5 Penn State
Life 35-7 Forida
St. Joseph's 48-0 Villanova
Cal 10-5 Kutztown
Penn State 26-0 Notre Dame
Dartmouth 21-19 Arizona
UCLA 12-7 Navy
Northeastern 15-12 NC State
Florida 22-7 Texas
Kutztown 39-0 Virginia Tech
Cal 55-0 Temple
Life 24-12 Delaware
Wisconsin 17-7 Penn
Notre Dame 20-12 Northeastern

Cup QFs
Cal 21-12 Arizona
UCLA 19-17 Dartmouth
Life 31-17 Kutztown
Navy 22-17 Penn State

Shield SFs
Temple 38-0 Villanova
Penn 14-12 Texas

Bowls SFs
Northeastern 31-21 NC State
Virginia Tech 19-15 Navy

Plate SFs
Delaware 19-15 Wisconsin
Notre Dame 5-0 St. Joe's

Cup SFs
Cal 33-21 UCLA
Life 43-7 Navy

Shield Final
Penn 17-12 Temple

Bowl Final
Northeastern 17-12 Virginia Tech

Plate Final
Delaware 12-10 Notre Dame

Cup Final
Cal 19-12 Life

Men's DI Semis
Life 40-37 Denver Barbarians
OPSB 43-25 NOLA

Men's DII Semis
Wilmington 31-29 Snake River
Wisconsin 35-12 Santa Rosa

Men's DIII Semis

Old Blue 26-21 Belmont Shore
Oceanside 38-26 Saratoga

Military Cup
Army 27-0 Coast Guard
Navy 31-7 Marines

Final: Army 12-5 Navy